
63273 Nels Anderson Rd
Bend, Oregon 97701
Tuesday - Saturday
8:00 am - 4:00 pm
Closed For Lunch Everyday
11:15 am - 12:00 pm
Prices & Availability
Subject To Change
Prices Updated On
10/21/2023
(Pricing is for one cubic yard)
Raised Bed Soil 20% peat moss -------- $67
Soil Rich Topsoil 6% peat moss --------- $62
Coastal Garden Soil ----------------------- $54
Lawn Prep Soil ------------------------------ $41
Topsoil ---------------------------------------- $32
Garden Mix ---------------------------------- $49
Bio Fine Compost ------------------------- $41
Knott Compost ----------------------------- $35
Potting Soil Additive ---------------------- $50
Hort Pumice --------------------------------$45
Dark Hemlock ------------------------------------ $48
Red Hemlock---------------------------------------$45
Alder Chips --------------------------------------- $52
Pathway Fir --------------------------------------- $48
Fine Fir --------------------------------------------- $38
Medium Fir ---------------------------------------- $37
Budget Bark Fir ---------------------------------- $36
Dark Fir -------------------------------------------- $38
Base Sand ------------------------------------- $44
Pink 3/4 - Gravel ----------------------------- $49
Drain Rock ------------------------------------- $42
Pea Gravel ------------------------------------ $55
Grey 3/4 - Minus ----------------------------- $39
Grey 3/4 - 1/4 Clean ------------------------ $49
Grey 1/2 -1/4 Clean---------------------------$49
Grey 1/4 - Minus ----------------------------- $53
Decomposed Granite ---------------------- $85
Desert Stone - XL --------------------------- $75
Desert Stone - Large ------------------------ $75
Desert Stone - Small ------------------------ $75
Desert Stone - Large - Blonde ----------- $70
Desert Stone - Small - Blonde ----------- $70
You Haul Prices:
Classic Blend
60% Bluegrass, 20% Perennial Rye, 20% Fine Fescue
Advantage Blue Grass
80% Bluegrass, 20% Perennial Rye
NOT in Full or Half Pallets ----$10.00 per piece
Full or Half Pallets -------------- $0.57 per sq ft
1 piece = 6.125 ft², dimensions 21" x 42"
400ft² on a pallet weights approx. 1 ton
McPheeter's Fertilizer
Pre-plant Application
Pink Label 20 lbs ---------------------------- $ 25.00 each
Fall/Winter Application
Red Label 20 lbs ----------------------------- $ 25.00 each
50 lbs ----------------------------- $ 50.00 each
Spring/Summer Application
Yellow Label 20 lbs ------------------------- $ 25.00 each
50 lbs ------------------------- $ 50.00 each